×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اطلاعیه ها

امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 22 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

اقتصادزمانه : مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در ادامه بازدیدهای هفتگی از روند تامین سوخت زمستانی در شرکت های تابعه نفت مناطق مرکزی ایران به تولید بیش از ۳۰ درصد گاز مصرفی کشور توسط این شرکت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مهندس مهدی حیدری به همراه جمعی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در بازدید از منطقه عملیاتی خانگیران در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق بر نقش سه گانه تولید ، توسعه و ذخیره سازی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اشاره کرد و اظهار داشت : ماموریت جدید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سه بخش تولید، توسعه و ذخیره سازی مطرح شده به خصوص در بخش توسعه این امر بسیار پررنگ است و برای تحقق این امر در بازدیدهای ادواری از شرکتها و مناطق عملیاتی در ۱۴ استان تحت پوشش این شرکت مشکلات و چالشها شناسایی شده و در پی رفع آن هستیم.

وی ضمن تشکر از توجه ویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از حضور آنان در منطقه عملیاتی خانگیران قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد که حضور و همراهی آنان در مناطق عملیاتی منشا خیر و برکت در رفع گره ها و چالشها باشد.

مهندس حیدری افزود : این مشکلات و چالش ها هم در حوزه تاسیسات و هم در حوزه منابع انسانی و امکانات رفاهی وجود دارد. مشکلاتی همچون قدمت عمر تاسیسات، عدم وجود اماکن مناسب و امکانات رفاهی برای کارکنان در مناطق و همچنین عدم اختصاص آیتم های حقوقی است. به عنوان شاهد مثال ، در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق بیش از ۲۵ سال است که موارد و آیتم های موردی پرداخت نشده است و با تلاش مجموعه منابع انسانی این شرکت و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و همچنین حمایت دکتر خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران توانستیم این موارد را تاحدی حل کنیم. مواردی از قبیل مرزی بودن منطقه و وجود ریزگردها و شن های روان نیز وجود دارد که نیاز به همت مدیران و مسئولین دارد تا پیگیری شود و بتوانیم در این زمینه هم حداکثر تلاش را برای همکاران انجام دهیم.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در خصوص برخی از فعالیت های توسعه ای در شرکت متبوع خویش خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده ، در زمستان ۱۴۰۲ با توسعه فاز اول میدان دی و فاز اول میدان آغار در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی و نیز میدان گازی توس بتواند روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری گاز اضافه شود و در سال ۱۴۰۳ نیز با توسعه میدان خارتنگ شاهد افزایش روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب خواهیم بود.

وی تصریح کرد: علاوه بر بحث توسعه میادین، در جلسات پیش بینی بهره دهی چاه ها بحث احیای مجدد برخی از چاه های دارای امکان تولید گاز نیز بررسی شده است که به افزایش تولید منجر می شود که به صورت موردی می توان به در مدار تولید آمدن دو حلقه چاه در میدان خانگیران اشاره کرد و این مهم تنها به همت همکاران ما به ویژه در حوزه مهندسی ساختمان شرکت بهره برداری نفت و گازشرق میسر شد که توانستند در کمترین زمان تسهیلات سرچاهی را با بهره گیری از توان داخلی نصب نمایند و این چاه ها را در مدار تولید قرار دهند.

بر أساس این گزارش مهندس حیدری با اشاره به نقش خطیر شرکتها در انجام تعهد به مسئولیت های اجتماعی خاطرنشان کرد : این باور نهادینه مجموعه مدیریت و کارکنان ماست که باید نسبت به صنعت نفت ، محیط زیست و جوامع پیرامون آن دغدغه مند بود و علاوه بر رسالت ذاتی توسعه صنعتی ، به بینش و نگاه انسانی و رعایت أصول اخلاقی نسبت به صیانت از محیط زیست ورفع نیازهای قانونی جوامع پیرامونی باور داشت و همت گماشت. امنیت انرژی کشور با آرامش و امنیت ساکنان این سرزمین دو مقوله مهم و استراتژیک به شمار می رود که همه ما ملزم به رعایت حدود و ثغور آن هستیم. که در یک قالب تماشایی می توان به این تصویر زیبا گریزداشت که بخشی از مناطق عملیاتی ما دقیقا هم مرز با کشور های همسایه هست که علاوه بر نیروهای صنعت نفت، یگان حفاظتی مرزها نیز حضور دارند و در یک صحنه می توان امنیت انرژی و امنیت مرز و جان را در کنار هم دید. دیدگاه ما در حوزه مسئولیت های اجتماعی نیز با همه توان در کمک به جامعه پیرامونی خواهیم کوشید تا بتوانیم به مردم نقاط محروم خدمت کنیم.

این گزارش می افزاید ، دکتر احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم شریف فریمان، سرخس، بخش های احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی با بیان پایین بودن برخی از امتیازات و امکانات رفاهی کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در مقایسه با کارکنان صنعت نفت در جنوب کشور اظهار امیدواری کرد که با حل آنها دغدغه کارکنان در این زمینه تامین شود.

وی با اشاره به اهمیت پروژه های ذخیره سازی گاز طبیعی و توسعه و بهره برداری میدان گازی توس افزود : با توجه اهمیت ذخیره سازی بایستی بر تسریع روند عملیاتی آن کوشید و برای رفع موانع اقدام کرد.همچنین در توسعه و بهره برداری میدان گازی توس باید با تعریف بازه زمانی، زمان بندی اجرای آن مشخص شود.

دکتر قاضی زاده هاشمی به ظرفیت کشور ترکمنستان اشاره کرد و ایجاد روابط اقتصادی با آنرا فرصت مناسبی ذکر کردو گفت : حسن همجواری و ایجاد ظرفیت های اقتصادی و تشریک مساعی با کشور همسایه به رونق و شکوفایی اقتصادی شهرستان سرخس و مناطق همجوار می انجامد . همچنین وجود پالایشگاه گازی در شهرستان سرخس فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است.

وی در رابطه با مقوله مسؤلیت های اجتماعی و اقدمات انجام شده توسط شرکت نفت خاطرنشان کرد: ساخت و تجهیز مجتمع های آموزشی، بیمارستان غدیر و تخصیص ۴۹ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات و جذب ۱۳۰ نفر در این بیمارستان، ساخت سالن های ورزشی، مراکز سلامت، احداث و تکمیل بخشی از جاده از اقداماتی است که تاکنون در حوزه مسؤولیت اجتماعی انجام شده است و علاوه بر کارکنان صنعت نفت و گاز مردم نیز از این امکانات بهره مند شده اند. همچنین با وجود اختصاص بودجه در چند مرحله به جاده مشهد- سرخس و تکمیل بخشی از آن هنوز این جاده نیاز به تخصیص بودجه و بهبود دارد.بحث ریزگردها نیز یکی از مشکلاتی است که در حال حاضر با آن سر و کار داریم. خانگیران، بزنگان و صدرآباد سه منشاء اصلی ریزگرد می باشد که بخش خانگیران بر عهده نفت و گاز گذاشته شده است و این موضوع در حوزه پدافند غیرعامل می باشد و نمی توان آن را به عنوان یک پیوست اجتماعی دانست و نیاز است وزارت نفت در این حوزه اقدام نماید.

عبدالعلی رحیمی مظفری- نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی در جمع بندی این جلسه با اشاره به اهمیت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از حیث تامین بخش قابل توجهی از انرژی کشور اظهار داشت : باید مسائل و چالش های این شرکت و شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق رفع شود چرا که این منطقه به دلیل دوری از دیگر مناطق گازی کشور دارای شرایط خاص و استراتژیک است.

در رابطه با جاده دسترسی با توجه به تعداد بالای نیروی فعال در حوزه نفت و گاز شهرستان سرخس نیاز است در جلسه کمیسیون انرژی با حضور مدیران ارشد صنعت نفت و گاز مطرح و خارج از روال معمول حمایت های اجتماعی و پروژه های عمرانی برای این مهم راهکاری ارائه شود تا هرچه زودتر این امر محقق شود. همچنین در حوزه توسعه میدان گازی توس با توجه به اهمیت این موضوع قطعا در کمیسیون انرژی مطرح و زمان بندی مشخصی برای آن تعیین خواهد شد.

وی همچنین از طرح بحث پروژه ذخیره سازی گازطبیعی در مخزن شوریجه D و روند بررسی و زمان بندی آن در کمیسیون انرژی خبر داد.

عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی با اشاره به پیشنهاد احداث پارک گوگردی افزود: از هر گونه پیشنهاد در حوزه پایین دستی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استقبال می کنیم چرا که هم در ایجاد اشتغال و هم در ایجاد ارزش افزوده بسیار حائز اهمیت است.

بحث مصوبه شورای اقتصاد در خصوص توسعه میادین گازی مناطق مرکزی ایران و اختصاص چهار درصد مبلغ پروژه در زمان صورت وضعیت به حمایت های اجتماعی در منطقه نیز نیازمند پیگیری مدیران است تا این مهم محقق شود.

با توجه به اهمیت منطقه خانگیران و موقعیت استراتژیک آن از حیث تولید گاز باید در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران اقدامات اساسی و مهم سریعا انجام شود چرا که ایجاد هرگونه مشکل در این ناحیه از کشور ممکن است باعث بحران شود. پروژه ذخیره سازی گاز در منطقه شمال شرق کشور یک مساله امنیت و پدافندی است و باید این مهم انجام شود.

وی در خصوص مسائلی از جمله تامین خوراک صنایع پایین دستی، تامین مسکن کارکنان، بیمارستان و تامین تجهیزات، روابط اقتصادی با کشور ترکمنستان نیزبا ارائه توضیحاتی ،راهکارهایی را بیان نمود.

براساس این گزارش، مهندس فرشید خیبری مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق نیز ضمن خیر مقدم به مدعوین در این نشست به اهمیت تولید محصول استراتژیک گاز از میادین خانگیران و گنبدلی توسط شرکت نفت و گاز شرق به عنوان تنها تولیدکننده گاز در شمال و شمال شرق کشور اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید روزانه این شرکت ۶۲ میلیون متر مکعب است که از این میزان حدود ۴۳ میلیون متر مکعب به پالایشگاه شهید هاشمی نژاد جهت تصفیه ارسال می شود و در حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب نیز گاز شیرین از مخزن شوریجه B برداشت و پس از تفکیک و جداسازی میعانات در مرکز جمالی نیا جهت مصرف شهرستان مشهد مقدس ارسال می شود. همچنین حدود ۱۵ تا ۱۸ میلیون متر مکعب از مخزن شوریجهD به عنوان مخزن ذخیره سازی بازتولید می شود .

وی از همراهی و همیاری مجموعه نفت مناطق مرکزی در رفع چالش ها و مسائلی شرکت شرق تقدیر و تشکر کرد و افزود: این چالش ها و مسائل سالیان متوالی در این شرکت وجود داشت و هم اکنون با پیگیری های لازم این مسائل یکی پس از دیگری در حال حل شدن است.

خیبری با اشاره به نگاه ویژه دکتر احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم شریف شهرستان سرخس و همچنین مهندس نوری زاده فرماندار شهرستان به صنعت نفت و گاز و حمایت ایشان از این صنعت در شمال شرق کشور بر پیگیری های خاص هم در بخش شرکت های نفت و گاز و هم در جهت منافع مردم شهرستان تاکید کرد.

وی تصریح کرد: در حوزه مسئولیت های اجتماعی از محل اعتبارات شرکت ملی نفت ایران و با پیگیری های دکتر قاضی زاده، تا کنون شش باب مدرسه در شهرستان سرخس احداث شده است و ذینفعان این پروژه ها نیز هم همکاران نفت و گاز و هم مردم شهرستان هستند.

عباس رزمی- مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران نیز در این نشست ، منطقه عملیاتی خانگیران را یکی ازمناطق حساس و حیاتی دانست و خواستار نگاه ویژه و خاص به این منطقه از کشور شد. امکانات رفاهی و حقوقی حداقل انتظارات همکاران ما در منطقه خانگیران است.

وی افزود: مدیران صنعت نفت در این نقطه از کشور نیازمند حمایت و همکاری هستند تا بتوانند در این منطقه برای کشور خلق ثروت کنند. لازم است در برخی حوزه ها از جمله بهسازی جاده ها، موارد حراستی، ایمنی تجهیزات و … حمایت و مساعدت انجام شود و از طریق طرح هادی نیز می توان با پیگیری نماینده های محترم مجلس شورای اسلامی و حمایت وزارت نفت بحث کمک به جامعه پیرامونی و روستاهای همجوار نیز قابل انجام است.

Print Friendly, PDF & Email

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.